Çarşamba, Ağustos 03, 2011

Firenze - Floransa'da 2 Gün

bir arkadaşım için gezilerimin sırasını bir seferliğine değiştiriyorum ve 18-19-20 Haziran'da gittiğim Floransa gezimin postunu ön sıraya çekiyorum. itiraf etmeliyim ki şimdiye kadar gördüğüm en güzel İtalya şehriydi. Yolunuz düşerse görmeden geçmeyin! Sakın!
Duomo di Firenze ( Santa Maria del Fiore)

böyle yarım yamalak çekildiğine bakmayın, meydan çok küçük ve katedral de çok büyük. Bütün katedrali tek bir kareye almanız neredeyse imkansız. 

-Uyarmak istiyorum, eğer İtalya'da Katedral gezmek istiyorsanız kıyafet konusunda biraz dikkatli olmanızda fayda var. Yoksa saatlerce beklediğiniz sıralardan tam kapıya gelmişken geri dönmek zorunda kalırsınız.
Straplez-mini etek-kısa şort-yakası çok açık elbiseler/bluzlar kilise kuralları gereğince yasak. Yanınızda şal ya da tayt bulundurursanız rahat edersiniz.Palazzo Vecchio & Piazza Signoria

Neptün Çeşmesi

ve tabi ki meşhur Davut Heykeli. Bu fotoğrafta gördüğünüz aslıyla birebir kopyası. Önceden aynı yerde heykelin aslı varken, şimdi kopyası var. Başına zarar gelmemesi adına orjinal Davut Heykeli Floransa'da ki Akademi Galerisi'nde sergilenmektedir. Ama emin olun kopyası da orjinali kadar turistleri cezbediyor :)


Palazzo Vecchio'nun içinden birkaç görüntü.

Salone dei 500


sadece ülke haritalarıyla dolu bir oda var Palazzo Vecchio (Eski Saray) ' ın içinde. 
Türkiye haritasının eski hali de bu şekilde. 

Hall of Lilies


ve tabi ki o çok meşhur Ponte Vecchio
 Ponte Vecchio'nun içinde ben ve en sevdiklerim.
Mirayım ve İremim :)


bu da Ponte Vecchio manzaralı biz :)


Ponte Vecchio ve ben <3

ve bu da birkaç yerde daha karşılaştığım bir italyan geleneği olmalı. Genelde kilitlerin üzerinde çiftler kendi isimlerini yazıp, buldukları zincirlere kilitliyorlar. "Aşıklar Kiliti" olarak da geçiyormuş. Aşkları ölümsüz ve sonsuz olsun diye, aşıklar ülkesi İtalya'da birer kilit bırakıyorlarmış. -alttaki fotoğrafta gördüğünüz binaların alt katları genelde bar-cafe restaurant tarzı yerler. Onlardan biri Jazz Bar-Restaurant olarak geçiyor. Kesinlikle öneririm. Hem fiyatları beklediğiniz kadar tuzlu değil, manzarası deseniz Floransa'da görebileceğiniz en güzel manzara, ve yemekleri de gayet güzel. Önceden arayıp yer ayırtmanız daha iyi olabilir. Şanslıysanız balkonda oturup Ponte Vecchio manzarasıyla kırmızı şarabınızı yudumlayabilirsiniz :)

-ayrıca köprüyü geçtikten sonraki dondurmacıları da şiddetle öneriyorum. Evet beklediğinizden pahalılar. Ama kesinlikle değer. Malesef adını hatırlamıyorum ama köprüden geçip tam karşınızda gördüğünüz dondurmacıya girip Panna Cotta'lı dondurmayı mutlaka deneyin! Pişman olmazsınız :)


Michelangelo Tepesi
Eğer fotoğraf çekme merakınız varsa buraya gitmeden sakın dönmeyin. Farkındayım sürekli "sakın!sakın!" dedim ama gerçekten Floransa çok güzel bir şehir.
Gün batımında çıkmanızı tavsiye ederim. Ponte Vecchio'yu geçtikten sonra zaten bu tepeye giden okları görüceksiniz. Takip edin ve karşınıza çıkan onlarca merdiveni çıkın. Evet fazlasıyla yorucu bu tepeye çıkmak, ama kesinlikle çıktığınızda o merdivenlere oturup Floransa'nın o kızıl-kahve rengini izlediğinizde değdiğini fark ediceksiniz. 

 

ve tabi ki yine hediyelik birşeyler alırken kameralara yakalanan ben :)

küçük notlar :
- sabah erken yola çıkın, katedrallerin ve müzelerin saatleri farklı farklı. Gezmek istediğiniz yerleri önceden seçip, internetten kontrol etmeniz de ayrı bi yöntem olabilir.
-Hediyelik eşya kuralları burada da geçerli, sokak araları ve ufak tezgahlar tercihiniz olsun.
-Topuklu ayakkabı kuralı da burada geçerli. Hiç denemeyin bile :)
-Dediğim gibi , kıyafet kurallarını unutmayın.
-Stadyuma yakın yerlerde kalıyorsanız, otobüs kullanmanızı tavsiye ederim.
-Otobüs bileti konusu burada da biraz karmaşık. Çantanızda bir tane bulunsun. Ne olur ne olmaz :)
-Palazzo Vecchio'nun olduğu meydanda akşam yemeği yemenizi tavsiye ederim. Hem atmosfer açısından hem de fiyatlar açısından mutlu olabilirsiniz. 
-Garsonların genelde Arnavutluk göçmeni olduğunu unutmayın, bir anda Türkçe cümlelerle karşılaşırsanız şaşırmayın. Her yerden Türk çıkabilir, konuştuklarınıza dikkat edin :)

Hiç yorum yok: