Perşembe, Şubat 02, 2012

Gaziantep Ganimetlerimiz

Antep'te takı konusunda kendimi kaybettim diyebilirim. Bakır işçiliği ve doğal taşların kullanımı o kadar yaygın ki, elimde olsa herşeyi alırdım.
Aynı zamanda el dokuması kumaşlar, %100 deri ve el yapımı ayakkabılar ( ki bu ayakkabılara o bölgede "yemeni" deniyormuş) inanılmaz güzeldi.
İşte benim payıma düşenler bunlar oldu :

Bakır bilezikler
Doğal taşlarla yapılmış kolye uçlarıOtantik gümüş görünümlü kolye ucu. Daha doğrusu ben kolya ucu olarak kullanmayı planlıyorum :) Yapınca onu da blogumda paylaşmayı düşünüyorum.%100 deri ve el yapımı ayakkabılar. Daha doğrusu "yemeni". İnternetten araştırdığım kadarıyla Truva ve Harry Potter filmindeki bütün ayakkabılar Antep'te yapılmış. Kahverengi olan benim diğeri annemin aldığı. 
Bu ayakkabılardan İstanbul'da da Taksim civarında ve Sultanahmet'te satılıyor. Haliyle biraz daha pahalı :)Kutnu kumaşından şal. Kutnu Antep'e has bir kumaşmış. Tamamen el dokuması ve sentetik içermiyor. En az 6  kişinin eli değmeden kumaş ortaya çıkmıyormuş. Sertifikalı olarak satılıyor. İpek boyası kullanılarak renklendime yapılıyormuş.Yöresel şalGümüş görünümlü doğal taşla süslenmiş bilezikler. Sanırım bol bol takıcam bunları. Renkleri açısından da kıyafetlerimle inanılmaz uyumlu olduklarını düşünüyorum.1 yorum:

Necla Solen dedi ki...

Merhaba,
Mayısın 17Sinde Antep'e gideceğim, yazdıklarınız yol gösterici oldu, teşekkürler:=)
Sevgilerle...
www.neclasolen.com